LAHEND
Avaliku Sõna Nõukogu arutas Lääne-Viru Omavalitsuste Liit (AB Sorainen vahendusel) ERR ETV saate "AK Nädal" loo „Kui tõhus koolipidaja on kohalik omavalitsus?“ (28.1.24) kohta. Selles arutlevad endised haridusministrid hariduse rahastamise üle õpetajate streigi kontekstis.
Kaebuse kohaselt on loo sissejuhatuses tekst „Riik annab raha kohalikule omavalitsusele. KOVi rahakotist jõuab seda natukene ka haridusse.“ ning seda illustreerib videokujund, milles reporter kirjeldab vee klaasist klaasi valamisega riigilt sihtotstarbelise haridustoetuse raha liikumist. „KOV“ sildiga tähistatud klaasist valas reporter umbes poole klaasi „Haridus“ ning ülejäänu lauale. Reporteri näitlikustav veevalamine koos tema tekstiga raha väärkasutamise kohta oli kaebuse esitaja hinnangul kui mitte otsene, siis vähemalt kaudne faktiväide selle kohta, et kohalikud omavalitsused kasutavad haridusse suunatavaid vahendeid vääralt. Saatelõigus on jäetud kuulamata omavalitsused kui oluline osapool. Kaebuse esitaja soovis ERR-ilt paranduse avaldamist või vastulause võimaldamist, millest ERR keeldus. Kaebuses märgitakse, et sedalaadi „ebaõiged väited õõnestavad riigi kodanike silmis põhjendamatult kohalike omavalitsuste positsiooni ning vähendavad nende terviklikku usaldusväärsust“.
ERR-i teleuudiste saate AK toimetuse juht Liisu Lass vastas ASN-ile formaalselt, et tal „ei ole lisaks eetikanõuniku seisukohale midagi lisada“. Eetikanõunik Tarmu Tammerk oli Lääne-Viru Omavalitsuste Liidule varem vastanud¹, et ERR ei ole edastanud valeinformatsiooni ega kallutatud või moonutatud sisu. Eetikanõunik väidab Liisu Lassi selgitustele tuginedes, et loo fookus on küsimusel, kuidas riik omavalitsustele raha jagab. Tsiteeritakse riigikontrolli 2022. a soovitusi, kuidas valitsus peaks olemasolevat korda muutma. Teemat avavad loos endised haridusministrid. Omavalitsuste poolt hariduse jaoks mõeldud riigieelarvelise raha väärkasutamist loos ei tõstatata. Et kohalikke omavalitsusi loos ei süüdistata, ei olevat ka vajadust nende kommentaari küsida. Loo alguses esitatud autori piltlik selgitus raha jagamisest olevat sissejuhatus, mille eesmärk ei ole anda edasi kogu loo olemust. Ajakirjanduseetiliste hinnangute langetamisel tuleb arvestada kogu loo ülesehitust, märgib ERR-i eetikanõunik.
Avaliku Sõna Nõukogu asus seisukohale, et ERR on rikkunud head ajakirjandustava.
Kaebus keskendub loo sissejuhatuses kaude esitatud väitele, et mitte kogu kohalikele omavalitsustele hariduse jaoks eraldatud raha ei jõua haridusse. Seda väidet võimendab lisatud piltlik videokujund, mis annab justkui vastuse küsimusele uudisloo pealkirjas „Kui tõhus koolipidaja on kohalik omavalitsus?“ (esitatud ka err.ee veebiuudiste hulgas). Et eetikanõuniku väitel „omavalitsuste poolt hariduse jaoks mõeldud riigieelarvest tuleva raha väärkasutamist loos ei tõstatata“, tuleb pidada uudisloo pealkirja eksitavaks (EAEK p 4.11). Piltlikustamiseks loodud veeklaaside kujund loo alguses loob vaataja jaoks eelhoiaku kogu ülejäänud loo vastuvõtul, mis on aga eetikanõuniku eeltoodud kinnitust arvestades samuti eksitav, rikkudes sama koodeksipunkti 4.11, mille kohaselt fotod, fotode allkirjad, pealkirjad, juhtlaused ega saatetutvustused ei või auditooriumi eksitada. Kõnealune veeklaaside kujund on käsitletav fotona selle koodeksipunkti tähenduses. Kogu uudisloo sissejuhatus (juhtlause) on seega eksitav, sest ERR-i kinnitusel KOV-ide tegevust ei vaadelda.
Koodeksi p 1.6 on KOV-idel poliitilise võimu teostajana suurem talumiskohustus ajakirjanduse tähelepanu ja kriitika suhtes. Samas üldistava vihjamisi süüdistuse õhkuviskamine, hiljem selgitades, et see polnudki loo teema, tekitab põhjendamatuid kannatusi p 1.5 tähenduses (löök usaldusväärsusele), mida on kaebuses näidete varal mitme KOV-i kohta välja toodud. Seda ei heasta ei parandus ega vastulause. Ajakirjandus, eriti avaõiguslik meedia, peaks niisuguste olukordade tekitamisest hoiduma.
Prof Epp Lauk,
esimees
_________________________________________
[1] ERR-ile esitatud kaebuse käsitlus on leitav https://info.err.ee/1609373846/ajakirjanduseetika-teemad-auditooriumi-tagasiside-ja-kaebused-2024-a-i-poolaasta
|